Porównanie twardości Brinella, Vickersa i Rockwella - HB HV HR

07:09 Artur Mydlarz 0 Comments

Twardość materiału to jedna z jego podstawowych cech. Łatwość wykonania pomiaru, pozwala na szybką weryfikacje danego produktu. Obecnie najbardziej znane metody pomiaru twardości, stosowane w przemyśle ale również badaniach naukowych, to metoda Brinella, Rockwella i Vickersa.Największym wyzwaniem stanowi porównanie wyników pomiędzy wyżej wymienionymi metodami.
Nie istnieje wzór matematyczny, który pozwoliłby na swobodne żonglowanie wynikami pomiędzy jednostkami HR, HB i HV .

Najpowszechniejszą metodą weryfikacji wyników twardości w różnych jednostkach jest odniesienie się do oficjalnych tabel.1. Porównanie twardości Vickersa z twardościami Brinella, Rockwella i Shore'a dla stali węglowych i niskostopowych, oraz w przybliżeniu dla wszelkich stali stopowych konstrukcyjnych i narzędziowych w różnych stanach obróbki cieplnej:2. Porównanie twardości Rocwella HRC z twardościami Vickersa, Brinella, Rockwella i Shore'a dla stali węglowych i niskostopowych oraz w przybliżeniu dla wszelkich stali stopowych konstrukcyjnych i narzędziowych w różnych stanach obróbki cieplnej:


3. Porównanie twardości Brinella z twardościami Vickersa, Rockwella i Shore'a dla stali węglowych i niskostopowych oraz w przybliżeniu dla wszelkich stali stopowych konstrukcyjnych i narzędziowych w różnych stanach obróbki cieplnej:4. Porównanie twardości Rockwella HRB z twardościami Rockwella innych skal, Brinella i Vickersa dla miedzi i stopów aluminum walcowanych na zimno:

5. Porównanie twardości Rockwella HRB z twardościami Rockwella innych skal i Vickersa dla stali nierdzewnej o zawartości 18% chromu i 8% niklu: